Walaupun tarikh acara kemucaknya terpaksa ditangguhkan (sehingga ke satu tarikh yang akan dimaklumkan kelak) sebagai menghormati insiden MH370 dan MH17, namun bahang pencalonan akhir Festival Filem Malaysia ke 26 (FFM26) sudah mula terasa.

Pada sidang media bertempat di Finas malam tadi, telah diumumkan pencalonan akhir Festival Filem Malaysia ke 26 (FFM26) yang mana menyaksikan dua buah filem seram iaitu Penanggal dan Sembunyi: Amukan Azazil mendapat pencalonan terbanyak.

Filem ‘Penanggal’ terbitan Astro Shaw menerima 15 pencalonan, manakala filem Sembunyi: Amukan Azazil terbitan Primework Studio pula memperoleh 12 pencalonan daripada 24 kategori yang dipertandingkan dalam anugerah berprestij itu.

Kedua-dua filem itu turut berentap menerusi kategori utama iaitu Pelakon Wanita Terbaik yang mempertaruhkan Ummi Nazeera (Penanggal) dan Diana Danielle (Sembunyi : Amukan Azazil).

Filem tersebut juga turut tersenarai untuk kategori Filem Terbaik dan Pengarah Terbaik masing-masing iaitu Ellie Suriaty (Penanggal) dan Kabir Bhatia (Sembunyi: Amukan Azazil).

Berikut merupakan senarai pencalonan akhir & lima teratas untuk setiap kategori FFM 26 (Psst, scroll sehingga habis untuk lihat gambar fesyen selebriti kesayangan anda sekitar majlis)

Filem Terbaik

1. Skop Productions/ Primework Studios : KL Gangster
2. Primeworks Studios KIL
3. Astro Show/ Primework Studio: Penanggal
4. Primework Studio : Rock Oo
5. Primework Studio : Sembunyi : Amikan Azazil

Pelakon Wanita Terbaik

1. Kalpana : Dhusrajanam
2. Sharifah Amani: Psiko Pencuri Hati
3. Diana Danielle: Sembunyi: Amukan Azazil
4. Ummi Nazeera: Penanggal
5. Lisa Surihani: Istanbul Aku Datang

Pelakon Lelaki Terbaik

1. Azry Iskandar : Penanggal
2. Syed Hussein : Psiko Pencuri Hati
3. Faizal Hussien : Longkai
4. Bront Palarae : Psiko Pencuri Hati
5. Rusdy Ramli : Tanda Putera

Pengarah Terbaik

1. Khabir Bhatia : Sembunyi : Amukan Azazil
2. Syamsul Yusof : KL Gangster 2
3. Ellie Suriaty : Penanggal
4. Mamat Khalid: Rock Oo
5. Nik Amir Mustapha : KIL

Cerita Asal Terbaik

1. Ellie Suriaty Omar : Penanggal
2. Fadzil Zahari : Tokan
3. Amin Shakib : Psiko Pencuri Hati
4. Kabir Bhatia : Sembunyi: Amukan Azazil
5. Mamat Khalid: Rock Oo

Sinematografi Terbaik

1. Haris Hue Abdullah : Istanbul Aku Datang
2. S.Y Chong : KIL
3. Raja Mukhtiz : Penanggal
4. Filus Ghazali : Tanda Putera
5. Norhanishan Muhammad : Sembunyi : Amukan Azazil

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik

1. Ruminah Sidek : Kolumpo
2. Normah Damanhuri : Penanggal
3. Anne James: KIL
4. Umie Aida : Sembunyi: Amukan Azazil
5. Nell Ng: Kolumpo

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik

1. Azad Jazmin : Kolumpo
2. Datuk Rosyam Nor: KL Ganster 2
3. Zizan Nin: Tanda Putera
4. Sharnaaz Ahmad: Juvana

Lakon Layar Terbaik

1. Alfie Pallermo: Sembunyi: Amukan Azazil
2. Nik Amir Mustafa: KIL
3. Ellie Suriaty : Penanggal
4. Syamsul Yusof: KL Gangster
5. Mamat Khalid: Rock Oo

Filem Bukan Di Dalam Bahasa Melayu Terbaik

1. Asia Tropical Films : The Golden Couple
2. Tayangan Unggul : The Collector
3. Asia Tropical Films
4. Genius Parade5. Double Vision/ Astro Shaw/ Passion Entertainment

Filem Pendek Terbaik

1. Reservoir Production
2. Nazri Mohd Annuar
3. Diffan Sina Norman
4. Thumbs Up Team
5. Yu Chee Boon

Poster Terbaik

1. KIL
2. War of The Worlds: Goliath
3. Bencinta
4. Balada Pencinta
5. Kolumpo

Kesan Khas Terbaik

1. Tanda Putera
2. Ular
3. Husin, Mon & Jin Pakai Toncet
4. Lemak Kampung Santan
5. Penanggal

Pereka Kostum / Terbaik Busana Terbaik

1. Tanda Putera
2. Rock Oo
3. Sembunyi: Amukan Azazil
4. Kara King
5. Penanggal

Pelakon Kanak-Kanak Terbaik

1. Ahmad Ashraff Fahmy: Lemak Kampung Santan
2. Putri Balqis: 1 Lawan 1
3. Rykarl Iskandar: Ajiboy
4. Nur Adrianna: Bencinta
5. Farrah Nadiah: Bisikan Syaitan

Pelakon Harapan Wanita

1. Cristina Suzanne: KIL
2. Uqasha Senrose: Paku Pontianak
3. Nelydia Senrose: Cinderella
4. Nadia Aqilah: Zaiton Ceritaku
5. Siti Saleha: Kerat 14

Pelakon Harapan Lelaki

1. Ahya U: Tanda Putera
2. Shukri Yahaya: Ular
3. Karl Shafek: Zaiton Ceritaku
4. Syazwan Zulkifly: Juvana
5. Zul Ariffin: Penanggal

Pengarah Harapan

1. Nam Ron: Psiko Pencuri Hati
2. Syed Hussein: Langgar
3. Ellie Suriaty: Penanggal
4. Nik Amir Mustapha: KIL
5. Esma Daniel: Zaiton Ceritaku

Lagu Tema Asal Terbaik

1. Aku Datang: Istanbul Aku Datang
2. Tokan: Tokan
3. Puisi Sang Dewi: Lemak Kampung Santan
4. Tanda: Tanda Putera
5. Tika: Rock OoPenataan

Bunyi Terbaik

1. Rock Oo
2. KL Gangster 2
3. Penanggal
4. KIL
5. Sembunyi: Amukan Azazil

Penataan Seni Terbaik

1. Rock Oo
2. Tanda Putera
3. Penanggal
4. KIL5. Sembunyi: Amukan Azazil

Skor Muzik Asal Terbaik

1. Sembunyi: Amukan Azazil
2. Tokan
3. Tanda Putera
4. Papermoon
5. KL Gangster 2

Penyunting Terbaik

1. KL Gangster 2
2. KIL
3. Penanggal
4. Istanbul Aku Datang
5. Sembunyi: Amukan Azazil

Filem Animasi Terbaik

1. Fakulti Teknologi Kreatif Dan Warisam (UMK)
2. Thumbs Up Team
3. El Videographics